Luminor: Tehnoloģiju nozare pavelk uz leju akciju tirgu, bet līdzekļu plūsma fondu virzienā saglabājas | Luminor

“Lai arī nesenais skandāls saistībā ar Facebook lietotāju privāto datu izmantošanu raisīja investoros bažas un samazināja tehnoloģiju nozares akciju cenas, investīcijas sektora fondu virzienā turpina augt,” skaidro Atis Krūmiņš, Luminor Ieguldījumu pārvaldes daļas vadītājs. “Turklāt fakts, ka kopš gada sākuma šajos fondos kopējās iemaksas sasniegušas 9,2 miljardu ASV dolāru apmēru, parāda ieguldītāju pārliecību par nozari, kurā joprojām prognozē augstu uzņēmumu peļņas pieaugumu.”

Investoru bažas Facebook gadījuma kontekstā galvenokārt bija saistītas ar to, ka nozarē varētu tikt ieviesti jauni regulējumi, kas rezultātā aizvadītajā mēnesī samazināja visas tehnoloģiju nozares akciju cenu līmeni. Tā kā tehnoloģiju nozare iepriekš bija lielākais cenu kāpuma virzītājspēks, šī cenu lejupslīde pastiprināja korekciju vispārējā tirgū. Taču kopumā līdzekļu plūsma tehnoloģiju sektora fondu virzienā saglabājās. Saskaņā ar Thompson Reuters datiem marta beigās, kad vidējā tehnoloģiju fondu vērtība samazinājās par 6%, ieguldītāji investēja 101 miljonu ASV dolāru tehnoloģiju nozares fondos.

Plašāk par aktuālajām tendencēm Luminor jaunākajā finanšu tirgus apskatā: Aprīlis 2018.

Vērtējot izmaiņas finanšu tirgos kopumā, jāmin, ka pēc februāra otrajā pusē novērotā cenu kāpuma pārdošanas spiediens un svārstīgums martā atjaunojās un tirgi piedzīvoja divus negatīvus mēnešus pēc kārtas. Tomēr jāņem vērā, ka līdz tam pasaules akciju tirgos tika novērota pozitīva atdeve 15 mēnešus pēc kārtas, ja vērtē lielāko tirgu kopumu ASV dolāros. 

No gada sākuma labāko sniegumu uzrāda attīstības tirgi ar -1,3%, kamēr industriāli attīstīto valstu akciju tirgi ir kritušies par 4,1%. Aplūkojot iepriekš minētos rādītājus, jāņem vērā, ka akciju tirgi vidēji katru gadu piedzīvo ap 10% kritumu, tādēļ šīs korekcijas nav nekas neparasts. Jāatzīmē gan, ka 2017. gads bija neierasts tirgus svārstību ziņā, jo tās bija ārkārtīgi mazas. Jābūt gataviem paaugstinātam cenu svārstīgumam turpmāk, taču nevajadzētu no tā baidīties, jo tas var radīt labas iespējas līdzekļu izvietošanai tirgū.

Visbeidzot gaidāms, ka 2018. gada 1. ceturkšņa  uzņēmumu rezultāti būs pozitīvi, turpinot 2017. gadā aizsākto tendenci. Šobrīd tieši no ASV uzņēmumiem tiek sagaidīts vislielākais peļņas pieaugums. Ekonomiskās izaugsmes uzlabošanās, lētāks ASV dolārs un ziņas par nodokļu reformu peļņas pieauguma prognozi nostāda augstā 18% līmenī. Eiropā gaidas attiecībā uz peļņu
ir daudz konservatīvākas, jo paredzams, ka peļņa pirmajā ceturksnī pieaugs tikai par 3-4%. Galvenie iemesli vājākam sniegumam Eiropā - spēcīgais eiro kurss un IT nozares salīdzinoši nelielais īpatsvars, kas ir galvenais izaugsmes virzītājspēks citur pasaulē.

Būtiskākās finanšu tirgus tendences aizvadītajā mēnesī:

Mediju kontaktiem: Lita Juberte-Krūmiņa