04.08.2021.

Dārza lapene ir lieliska vieta, kur relaksēties, uzņemt ciemiņus un patverties no saules vai lietus. Ja arī tu plāno būvēt vai iegādāties lapeni, šie padomi tev noteikti noderēs! 

Skice - pasūtīt vai zīmēt pašam?
Ja esi iecerējis/usi pats būvēt lapeni, sākumā ir nepieciešama skice. Iesācējiem noteikti būs vieglāk vadīties pēc iepriekš gatava lapenes projekta. Savukārt, ja tev ir nepieciešamās iemaņas, skici lapenei vari izveidot paša spēkiem. Pats svarīgākais – aprēķināt lapenes izmērus un izvēlēties piemērotus un izturīgus materiālus tās būvēšanai. 

Lapenes veids – būtisks kritērijs
Veidojot lapeni, ir svarīgi saprast kādiem mērķiem to izmantosi. Ja plānots tajā uzturēties gan ziemā, gan vasarā, tad nepieciešams veidot ziemas tipa lapeni. Vēl pāris jautājumi, kuriem nepieciešams pievērst uzmanību – vai vēlies lapeni ar jumtu, grīdu, iebūvētām mēbelēm, iestiklotu, slēgtu vai vaļēju? Vadoties pēc šiem jautājumiem, varēsi labāk saprast kāda tipa lapeni veidot. Ja rodas ideju trūkums, noteikti vērts ieskatīties Pinterest platformā, kurā atradīsi dažādas idejas mūsdienīgām un kvalitatīvām lapenēm un dārza mājiņām, kas lieliski iederēsies arī tavā dārzā. 

No kāda materiāla veidot lapeni?
Lapenēm ir dažādas variācijas – tās var būt apaļas, taisnstūra formas vai kvadrāta. Lai saprastu kāda tipa pamati ir piemērotākie lapenes būvniecībai, nepieciešams ņemt vērā zemes gabala grunts veidu. Ņem vērā, ka dažādiem grunts veidiem būs nepieciešami dažādi pamati. 

Lapenes karkasu var veidot no koka brusām vai metāla/betona balstiem. Sienas iespējams veidot no dažādiem materiāliem – koka dēļiem, gataviem žogu un nožogojuma elementiem, audekla, pinumiem. Ārsienas var rotāt ar dzīvžogu. Savukārt jumta pārklājumam derēs gan ar bituma dakstiņiem pārklātas OSB jeb kokšķiedras plāksnes, gan skaidas, salmi vai caurspīdīgs polikarbonāts. Lapenes grīdu var veidot no koka dēļiem, betona, flīzēm vai ķieģeļiem. 

Ja neesi pārliecināts/a no kādiem materiāliem veidot lapeni, dodies uz kādu no būvmateriālu veikaliem, kuros zinoši darbinieki tev noteikti palīdzēs izvēlēties tieši tavai situācijai piemērotākos materiālus. Būvmateriālu veikalos ir pieejamas arī jau gatavas lapenes, kuras atliks vien uzstādīt. 

Vai nepieciešama saskaņošana būvvaldē?
Būvniecības likumā ir definēta mazēka – tā ir vienstāva ēka, kuras apbūves laukums nav lielāks par 25m². Tā var būt gan dzīvojamā, gan saimniecības ēka vai lapene. Ja vēlies būvēt lapeni vai dārza mājiņu, nebūs vajadzīgs būvprojekts, taču nepieciešama būvniecības ieceres dokumentācija – paskaidrojuma raksts ar pielikumu. Šajā pielikumā jāpievieno apraksts par plānoto ieceri un grafiskie dokumenti (plānotā objekta vizuālais risinājums, tā ārējie izmēri).  Šo dokumentu elektroniski nepieciešams iesniegt caur Būvniecības informācijas sistēmu. 

Savukārt, ja plānotā lapene vai dārza mājiņa ir pirmās vai otrās grupas ēka bez pamatiem vai pamati nav dziļāki par 30 centimetriem, tās būvniecība ar būvvaldi nav jāsaskaņo. 

Atklāj meistaru sevī un izveido lielisku vietu atpūtai un svinībām!

Hipotekārais kredīts