07.04.2022.

Ikdienā ieviešot videi draudzīgus paradumus tu ne tikai rūpēsies par dabu, bet arī savu maciņu. Vasaras periodā, kad iekštelpās tiek pavadīts arvien mazāk laika, ir vērts padomāt, kā samazināt izdevumus par elektroenerģiju. Aicinām iepazīties ar pāris vienkāršiem padomiem, kurus ieviešot ikdienā, varam būt dabai draudzīgāki!

Mājas atdzesēšana karstajos mēnešos

Mēs visi noteikti atceramies iepriekšējo vasaru, kad tika pārspēti vairāk nekā 100 karstuma rekordi, un karstums dažbrīd bija teju nepanesams. Pie katras izdevības mēģinājām patverties zem kondicionieriem un uzturējāmies ēnainās vietās. Tuvojoties nākamajai vasarai, ir vērts laicīgi padomāt par dažādiem risinājumiem mājokļa atdzesēšanai. 

  • Dodoties ārā no mājām, aizver visus logus, lai karstais gaiss no āra neiekļūtu iekštelpās. 
  • Atnākot mājās, atver pretējo pušu logus, lai nodrošinātu caurvēju. 
  • Uzstādi gaisa kondicionieri, kas nekavējoties samazinās gaisa temperatūru telpā. Izvēloties gaisa kondicionieri, izvēlies energoefektīvu risinājumu. 

Izvēlies dabisko apgaismojumu

Vai zināji, ka apmēram 15% no mājsaimniecības enerģijas kopējā patēriņa gadā tiek tērēti apgaismojumam? Ir vērts padomāt, kā ikviens no mums ikdienā var samazināt apgaismojuma izmantošanu. Dienas laikā, kad ir pietiekami daudz dabiskās gaismas, izvairies no apgaismojuma izmantošanas, savukārt, ja tas tomēr nepieciešams – energoefektīvāka izvēle būs apgaismojums ar koncentrētu staru. 

Ja tev ir dārzs, vērts izmantot dārza lampas, kuru darbībai nepieciešama saules enerģija. Tas ne tikai ļaus ietaupīt elektroenerģiju, bet arī laiku, jo nebūs nepieciešams apgaismojumu regulāri ieslēgt un izslēgt. 

Mazgājies dušā, nevis vannā

Lai ikdienā samazinātu ūdens sildīšanai patērēto elektroenerģiju, noteikti ieteicams uzstādīt ekonomiskus ūdens maisītājus dušā un izlietnēs. Izmantojot ekonomiskos ūdens maisītājus, ūdens patēriņš būs vidēji divas līdz trīs reizes mazāks nekā parastajiem jaucējkrāniem. 

Lai piepildītu vienu vannu vidēji nepieciešami 200 litri ūdens, savukārt, ja dodaties 8 minūšu dušā, ūdens patēriņš būs aptuveni 70 litri. Elektroenerģijas patēriņu ir iespējams samazināt, lietojot ūdeni ar zemāku spiedienu un temperatūru.

Informācijas avots - energouzņēmums Enefit.