23.07.2021. Lai samazinātu plastmasas radīto vides piesārņojumu, no 2021.gada 3.jūlija Eiropas Savienībā ir aizliegts laist tirgū vienreizlietojamos plastmasas šķīvjus, ēdamrīkus, salmiņus, balonu kātiņus, putu polistirola pārtikas iepakojumu, kā arī vates kociņus.

A picture containing person

Visām šīm lietām ir pieejamas lieliskas alternatīvas no dabai draudzīgiem materiāliem, tāpēc esam apkopojuši vairākus noderīgus risinājumus, ar ko aizstāt vienreizlietojamos plastmasas izstrādājumus!
 
#SavaPudele #SavaKārbiņa

Vai tev jau ir sava ūdens pudele, kafijas krūze un ēdiena kārbiņa? Tas ir lielisks veids, kā ar savu izvēli būt ne tikai dabai draudzīgākam, bet arī ietaupīt naudu. Vairākas degvielas uzpildes stacijas un kafejnīcas piedāvā atlaidi, ja pircējs kafiju iepilda savā līdzpaņemtajā krūzītē. Gada griezumā tas noteikti būs lielisks ietaupījums. Savukārt pašam sava metāla ūdens pudele, kas vienmēr būs līdzi, motivēs regulāri padzerties, lai sniegtu enerģiju visas dienas garumā.

Veikalos šobrīd ir pieejams plašs trauku klāsts, kas izgatavots no rūdītā stikla vai metāla, kas ir izcili piemērots produktu un dzērienu līdzņemšanai. Ir pieejamas pārtikas pusdienu kārbas, kuras iespējams sildīt mikroviļņu krāstī un tās saglabā produktus siltus vai vēsus ilgāku laiku.
 
Auduma iepirkuma maisiņš

Auduma iepirkuma maisiņš ir lieliska alternatīva veikalā nopērkamajiem plastmasas maisiņiem. Tas ir ne tikai mūsdienīgi un dabai draudzīgi, bet arī maciņam izdevīgi. Ja viens plastmasas maisiņš vidēji maksā EUR 0.15, un tu iepērcies veikalā piecas reizes nedēļā, sanāk, ka gada laikā tu iztērē EUR 36. Ietaupīto naudu iespējams izmantot, piemēram, lai dotos uz kino vai vakariņām restorānā!


 
Plastmasas zobu birstes vietā izvēlies bambusa

Katru gadu Latvijā tiek izmestas vairāk nekā 6 miljoni plastmasas zobu birstes, kuras, nonākot dabā, rada būtisku kaitējumu ekosistēmai. Izvēloties bambusa zobu birsti, tu rīkojies dabai draudzīgāk.


 
Plastmasas karotes alternatīvas

Tirdzniecībā ir pieejamas lieliskas alternatīvas vienreizlietojamiem traukiem, kuri izgatavoti no koka vai bambusa, palmu lapām, niedrēm, u.c. Galda piederumi, kas izgatavoti no bioplastmasas un kokšķiedras, var tikt lietoti vairākkārtīgi, un tos var droši mazgāt trauku mazgājamajā mašīnā līdz pat 50 reizēm. Savukārt, ja dodies pārgājienā vai kur citur, noteikti ir vērts apsvērt metāla karotes iegādi, tādā veidā veicot ilgtspējīgu izvēli.

Plastmasas salmiņi pret bambusa

Plastmasas salmiņiem ir dažādas alternatīvas – bambusa, niedru, kviešu stiebru, rīsu, makaronu, kā arī pieejami daudzi citi veidi. Kokteiļos var izmantot arī salmiņus no selerijas, burkāna vai gurķa – atliek vien likt lietā radošumu.

Bambusa vates kociņi

Latvijā ir iespējams iegādāties bambusa vates kociņus, kas ir lieliska alternatīva plastmasas vates kociņiem. Tie pilnībā sadalās dabā, tāpēc tos droši var izmest par piemājas kompostā!
 
Dabai draudzīgas izvēles ik uz soļa

Vienmēr atceries, ka tavām ikdienas izvēlēm ir liela ietekme uz planētu un sabiedrību, lai virzītos pretī veselīgākai un ilgtspējīgākai nākotnei! Mēs esam izveidojuši Luminor indeksu pensiju plānu – Ilgtspējīga nākotne. Jaunais ilgtspējīgais pensiju plāns iegulda indeksu fondos, kas savukārt iegulda uzņēmumos, kuri uzņēmušies atbildību par vides, sociālās ietekmes un pārvaldības jautājumu īstenošanu, lai pēc 10, 20 un 30 gadiem gan tu, gan pasaule dzīvotu mazliet labāk!

Pensiju plānu rezultāti