• Tā kā ASV prezidenta vēlēšanās, ir uzvarējis Džo Baidens, bet republikāņi, visticamāk, saglabās vairākumu Senātā, ar vēlēšanām saistītā nenoteiktība ir mazinājusies, taču joprojām nav pārliecības par to, vai likumprojekts par jauniem fiskāliem stimuliem tiks pieņemts;
  • Līdz ar otro COVID‑19 vilni un jaunu pārvietošanās ierobežojumu ieviešanu Eiropā ir atgriezusies neskaidrība par reģiona ekonomikas turpmāko attīstību, tomēr vēl ir cerība, ka citos reģionos situācija nepasliktināsies;
  • Ja centrālās bankas veiks pasākumus un neradīsies vēl kādi ekonomiskie satricinājumi, pēc vēlēšanām kāpums akciju tirgū var turpināties.
  • Neskatoties uz lielajām svārstībām finanšu tirgos, investori tomēr var gūt plānoto peļņu, ja stingri pieturēsies pie ilgtermiņam izstrādātās ieguldījumu stratēģijas.

No finanšu tirgus viedokļa oktobri nevar vērtēt viennozīmīgi. Mēneša sākumā noskaņojums bija pozitīvs, jo ASV plāns pieņemt jaunu likumprojektu par milzīga apjoma fiskāliem stimuliem lika investoriem sarosīties gaidās, taču mēneša beigās tās noplaka, koronavīrusam no jauna pārņemot Eiropu un pieaugot politiskajai nenoteiktībai ASV. Tā kā šie divi faktori ir vissvarīgākie un turpina ietekmēt investīciju rezultātus arī novembrī, tos abus mēs aplūkosim sīkāk.

COVID‑19 situācija Eiropā sāka kļūt nekontrolējama jau septembra vidū, kad vienā dienā reģistrēto jauno saslimšanas gadījumu skaits sasniedza rekordaugstu līmeni, salīdzinājumā ar skaitļiem pavasarī1. Tomēr sākumā Eiropas valstu valdības nesteidzās ieviest stingrus pasākumus vīrusa izplatības ierobežošanai, jo hospitalizēto pacientu un nāves gadījumu skaits joprojām bija daudz zemāks nekā gada sākumā. Taču oktobra beigās, gaisa temperatūrai pazeminoties un slimībai vēršoties plašumā, statistikas dati par smagi slimiem pacientiem un nāves gadījumiem atkal kļuva satraucoši. Līdz ar to, tādām valstīm, kā Francija, Vācija, Lielbritānija un citām valstīm vairs nebija izvēles – viena pēc otras tās pasludināja jaunus, stingrus pārvietošanās ierobežojumus, kas būtībā nozīmēja vēl vienu smagu triecienu ekonomikai un problēmas vietējos finanšu tirgos, ja netiks ieviesti pasākumi šo seku samazināšanai. 

Jauno COVID‑19 gadījumu skaits (vidēji nedēļā)

Avots: Bloomberg​

Jauno COVID‑19 mirušo skaits (vidēji nedēļā)


Avots: Bloomberg​

Runājot par finanšu tirgiem globālā kontekstā, par laimi, ar COVID‑19 izplatību saistītie riski pašlaik materializējas vienīgi Eiropā, bet situācija ASV ir krietni labāka, un arī lielākajai daļai Āzijas valstu praktiski nedraud slimības otrais vilnis. Tieši šī iemesla dēļ vietējie Āzijas indeksi, tādās valstīs kā Ķīna vai Japāna, mēneša laikā gandrīz nesamazinājās, bet EUR izteiksmē - pat pieauga.  

Izvēlēto reģionu akciju rezultāts eiro valūtā no 30.09

Avots: Bloomberg​

Koronavīrusa ietekme uz finanšu tirgiem novembrī lielā mērā būs atkarīga no tā, vai Eiropas valstu valdības izšķirsies par jaunu finansiālo palīdzību reģionam, lai mazinātu atkārtotu pārvietošanās ierobežojumu postošo ietekmi uz uzņēmumu darbības rezultātiem un darba tirgu. ECB jau noradīja, ka decembrī gaidāmi jauni monetāri pasākumi, taču nav zināms, vai ar finanšu aktīvu iegādi vien pietiks, lai neļautu dažiem uzņēmumiem bankrotēt, ja tie nesaņems reālu finanšu atbalstu.

Vēl lielākas problēmas var radīt notikumu attīstība ASV, jo tas var skart  finanšu tirgu daudz lielākā mērā nekā situācija Eiropā. Jaunu koronavīrusa pacientu skaits ASV turpina augt, taču nāves gadījumu skaits vēl aizvien ir daudz mazāks nekā pavasarī un vasarā. Daudzi eksperti pauž bažas, ka līdz ar gripas sezonas pastiprināšanos arī Ziemeļamerikā hospitalizēto COVID‑19 pacientu skaits var pietuvoties Eiropas rādītājiem, bet tikai ar laika nobīdi. Ja tas tā patiešām notiks un ASV tiks ieviesti jauni pārvietošanās ierobežojumi, bet nebūs pieņemti atbilstoši fiskālie stimuli, tas būs ļoti satraucošs notikumu pavērsiens.

Paturot to prātā, pievērsīsimies ASV politikai un tam, kā vēlēšanu rezultāti var ietekmēt nākotni.  Ja par nākamo prezidentu kļūs demokrātu kandidāts Džo Baidens un republikāņi saglabās vairākumu Senātā, panākt vienošanos par valsts turpmāko politiku būs grūti. Republikāņu vairākums Senātā spēs bloķēt visas Baidena un demokrātu piedāvātās iniciatīvas – vai tas būtu likumprojekts par milzīga apjoma fiskālajiem stimuliem, jauni ieguldījumi infrastruktūrā, izmaiņas nodokļu politikā vai kādi citi priekšlikumi. Šāds pretnostatījums var aizkavēt nepieciešamo politisko lēmumu pieņemšanu – galvenokārt - par valsts izdevumiem, lai nodrošinātu papildu ienākumus miljoniem bezdarbnieku un atbalstīt krīzes skartos uzņēmumus. Ja COVID‑19 dinamika ASV pasliktināsies, bet likumprojekts par stimuliem vēl nebūs pieņemts, ekonomika cietīs vēl vairāk, nekā šobrīd tas tiek prognozēts. 

Situāciju var vēl vairāk sarežģīt iespēja, ka Tramps apstrīdēs vēlēšanu rezultātus. Tā kā cīņa par ASV prezidenta amatu šoreiz bija ļoti spraiga un Baidena pārākums svārstīgajos štatos bija minimāls, Tramps var vērsties ASV Augstākajā Tiesā un pieprasīt balsu pārskaitīšanu šajos štatos. 2000. gada ASV prezidenta vēlēšanās tā jau notika – sākotnēji par uzvarētāju tika pasludināts Els Gors, bet balsu pārskaitīšanā atklājās, ka balsis Floridā2 bija saskaitītas nepareizi un īstais vēlēšanu uzvarētājs ir Džordžs Bušs jaunākais. Tāpēc līdz pat inaugurācijas ceremonijai, kas notiks janvārī, joprojām pastāv risks, ka Tramps nesamierināsies ar sakāvi un šāda nenoteiktība ārkārtīgi apgrūtinās jebkādu likumprojektu vai priekšlikumu pieņemšanu. Šī iemesla dēļ jebkurš likumprojekts par fiskāliem stimuliem varētu tikt pieņemts ne ātrāk kā februārī.

Tomēr, par spīti minētajiem riskiem, tirgus sākotnējā reakcija pēcvēlēšanu periodā bija ļoti pozitīva. Līdzīgi kā vasarā, visstraujāk pieauga FANMAG akcijas, kā arī akcijas citos populāros uzņēmumos ar lielu tirgus kapitalizācijas īpatsvaru. Grūti pateikt, vai investoru mānija, ko mēs pieminējām  iepriekšējo mēnešu apskatos, turpināsies vēl vairākus mēnešus neatkarīgi no tirgus jaunumiem vai iespējamajiem riskiem. Taču jauni monetārie pasākumi, ko centrālās bankas varētu veikt, lai stabilizētu finanšu sistēmu COVID‑19 un politiskās nenoteiktības apstākļos– noteikti var veicināt kārtējo investoru eiforijas vilni. 

Vadošo centrālo banku bilanču vērtība un pasaules akciju rezultāts


Avots: Bloomberg​

Turklāt, vēsturiski novembrim un decembrim pēc vēlēšanām ir raksturīga spēcīga augšupeja, jo investoriem vairs nav jāuztraucas par politiskajām sekām un viņi sāk domāt par Ziemassvētku dāvanām. Šis gads, protams, ne tuvu nav parasts gads, taču, izpaliekot jauniem ekonomiskiem satricinājumiem, pirmssvētku optimisms varētu atgriezties arī šogad, stabilizējot tirgus un veicinot to pozitīvu sniegumu līdz gada beigām. Cerams, ka jau drīzumā gūsim lielāku skaidrību par turpmākajām tirgus tendencēm.

Vidējais vēsturiskais  meneša rezultāts pasaules akciju indeksam (no 1995. gada)


Avots: Ned Davis Research

Ņemot vērā to, ka šobrīd nav konkrētas pārliecības par to, kā izvērtīsies situācija ar COVID‑19 visā pasaulē un cik operatīvi valstu valdības spēs reaģēt, lai savlaicīgi nodrošinātu ekonomisko atbalstu, izteiktas cenu svārstības tirgos, visticamāk, turpināsies. Tāpēc būtu prātīgi saglabāt konservatīvu pieeju, pacietīgi īstenojot ieguldījumu lēmumus saskaņā ar iepriekš apstiprināto plānu un koncentrēties uz ieguvumiem ilgtermiņā. Ja investori neļausies emocijām un rūpīgi ievēros plānu, tie joprojām var gūt plānoto sniegumu, jo izteiktas cenu svārstības var novest ne vien pie būtiska un strauja cenu krituma, bet arī pie būtiska un strauja cenu kāpuma, tāpēc pilnībā atteikties no darījumiem vai gaidīt cenu krišanos arī nav ieteicams.

1Visticamāk, faktiskais saslimšanas gadījumu skaits pavasarī tomēr bija lielāks, taču tolaik iespējas veikt visu saslimušo uzskaiti bija visai ierobežotas
2Štats, kuram bija izšķiroša nozīme vēlēšanu galīgo rezultātu noteikšanā 

ATRUNA

Luminor Bank AS (turpmāk - Luminor) sniedz konsultācijas privātpersonām un mazajiem un vidējiem uzņēmumiem par ieguldījumu stratēģiju un konkrētiem vispārējiem ieguldījumu priekšlikumiem. Konsultācijas ietver klienta aktīvu izvietošanu, kā arī konkrētus ieguldījumus starptautiskos kapitāla vērtspapīros, obligācijās un līdzīgos vērtspapīros.

Informācijas izpaušana un atruna

Publikācijas avots

Šīs publikācijas avots ir Luminor Ieguldījumu konsultāciju izstrādes departaments (turpmāk - IAD). Luminor uzraudzību veic Igaunijas Finanšu uzraudzības iestāde (Finantsinspektsioon).

Publikācijas saturs

Šo publikāciju vienpersoniski ir sagatavojis ieguldījumu konsultāciju izstrādes vadītājs Antons Skvortsovs.

Viedokļi vai ieteikumi no IAD vienības var atšķirties no ieteikumiem vai viedokļiem, ko sniedz Luminor Markets. Parasti tam par iemeslu var būt laika diapazonu, metodoloģiju, kontekstu, riska novērtējumu, portfeļu apsvērumu vai citu faktoru atšķirību rezultāts. Viedokļi, izraudzītās cenas un aprēķini ir balstīti uz vienu vai vairākām vērtēšanas metodēm, piemēram, naudas plūsmas analīzi, akciju cenu attiecības pret peļņu izmantošana, tirgū notiekošo kustību izmaiņu tehnisko analīzi, vienlaikus ņemot vērā tirgus situāciju, procentu likmju prognozes, valūtu prognozes un laika diapazonu. Galvenie pieņēmumi par prognozēm, izraudzītajām un prognozētajām cenām citētajā vai atveidotajā izpētē ir redzami izpētes materiālā no minētajiem avotiem.

Publikācijas datums uzrādīts no citētā vai atveidotā izpētes materiāla.

Viedokļi un aprēķini var tikt precizēti publikācijas turpmākajās versijās ar noteikumu, ka attiecīgais uzņēmums/emitents tiek uzskatīts kā jauns katrā turpmākajā publikācijas versijā.

Šo publikāciju pirms tās publicēšanas nav izskatījuši publikācijā minēto attiecīgo finanšu instrumentu emitenti.

Publikācijas spēkā esamība

Visi šajā publikācijā esošie viedokļi un aprēķini neatkarīgi no to avota ir sniegti labā ticībā, tie var būt spēkā vienīgi no šīs publikācijas datuma un var tikt grozīti bez brīdinājuma.

Nekādu individuālu konsultāciju par ieguldījumiem vai nodokļiem

Publikācija ir paredzēta vienīgi tam, lai sniegtu vispārīgu un sākotnējo informāciju investoriem, un tā nav uzskatāma kā vienīgais pamatojums lēmumam par ieguldījumiem.

Šo publikāciju Luminor ir sagatavojis kā vispārīgu informāciju privātai lietošanai investoriem, kuriem šī publikācija ir izplatīta, bet tā nav paredzēta kā personisks ieteikums attiecībā uz konkrētiem finanšu instrumentiem vai stratēģijām un tādējādi tā nesniedz individuāli pielāgotu ieguldījumu konsultāciju, un tajā netiek ņemts vērā jūsu konkrētais finanšu stāvoklis, turējumā esošie vērtspapīri vai saistības, zināšanas par ieguldījumiem un pieredze ar tiem, ieguldījumu mērķis un diapazons vai riska profils un priekšrocības. Investoram ir īpaši jānodrošina savu ieguldījumu stabilitāte attiecībā uz savu finanšu stāvokli un ieguldījumu mērķiem.

Investors uzņemas visus ar ieguldījumu saistītos riskus un zaudējumus. Pirms rīkoties, pamatojoties uz jebkādu šajā publikācijā esošo informāciju, ir ieteicams pārbaudīt ieguldījumu produktu vai pakalpojumu īpašos noteikumus un konsultēties ar savu finanšu konsultantu.

Šajā publikācijā ietvertā informācija neatbilst konsultācijai par nodokļu sekām, pieņemot jebkādu konkrētu lēmumu par ieguldījumiem. Katrs investors veic savu vērtējumu par nodokļiem un citām sava ieguldījuma finanšu priekšrocībām un trūkumiem

Avoti

Šī publikācija var saturēt un tikt balstīta uz tādu informāciju kā, piemēram, viedokļi, ieteikumi, aprēķini, izraudzītās cenas un vērtējumi, kas izriet no: IAD, publiski pieejamās informācijas, informācijas no citām Luminor vienībām vai citiem minētajiem avotiem. Luminor Citus avotus uzskata par uzticamiem, bet negarantē Ārējās informācijas precizitāti, piemērotību vai pilnīgumu.

Norādītās cenas ir slēgšanas cenas biržā, ja vien nav izteikti norādīts savādāk. Izpratne par viedokļiem vai ieteikumiem kā, piemēram, Pirkt/Pārdot vai līdzīgiem salīdzināmiem izteicieniem, var atšķirties atkarībā no, piemēram, konkrētā finanšu instrumenta avota un tipa, un tādēļ attiecīgos gadījumos izpētes materiālā vai katra nosauktā avota tīmekļa vietnē ir norādīta definīcija.

Atbildības ierobežojums

Luminor nav piemērojama atbildība par jebkādu lēmumu par ieguldījumiem, atsavināšanu vai paturēšanu, ko pieņem investors, pamatojoties uz šo publikāciju. Luminor neatbild par tiešajiem, netiešajiem vai blakus zaudējumiem, faktiskajiem vai izrietošajiem zaudējumiem, ko izraisa šajā publikācijā ietvertā informācija, neatkarīgi no tā, vai šādi zaudējumi bija paredzami, vai nē.

Riska informācija

Ieguldīšanas risks konkrētos finanšu instrumentos, tai skaitā šajā dokumentā minētajos, kopumā ir augsts, jo to tirgus cena ir atkarīga no daudz dažādiem faktoriem kā, piemēram no attiecīgā uzņēmuma/emitenta operatīvajiem un finanšu apstākļiem, izaugsmes prognozēm, procentu likmju izmaiņām, likviditātes tirgū, izmaiņām tirgus noskaņojumā u.c.

Uzņēmuma/emitenta maksātnespējas gadījumā vai līdzīgos apstākļos var pastāvēt laika posmi, kad šāda uzņēmuma/emitenta emitētais finanšu instruments nevar tikt tirgots. Ja ieguldījums vai vērtspapīrs tiek denominēts valūtā, kas atšķiras no investora norēķinu valūtas, valūtas apmaiņas kursa izmaiņas var radīt investoram pozitīvu vai negatīvu ietekmi uz ieguldījuma vērtību, cenu vai ienākumus no tā. Svarīgi atklājumi par riskiem, kas ir saistīti ar ieguldījumu produktiem un ieguldījumu pakalpojumiem, ir pieejami šeit.

Iepriekšējais sniegums nav rādītājs nākotnes sniegumam. Aprēķini par nākotnes sniegumu ir balstīti uz pieņēmumiem, kas var netapt realizēti. Ieguldot atsevišķos finanšu instrumentos, investors var pazaudēt visus savus ieguldījumus vai to daļu.

Interešu konflikti

Luminor var sniegt pakalpojumus, piesaistīt komercdarbību, turēt garās vai īsās pozīcijas vai citādi būt ieinteresēta ieguldījumos (tai skaitā atvasin;atajos instrumentos) jebkuram publikācijā minētajam uzņēmumam.

Lai ierobežotu iespējamos interešu konfliktus un novērstu iekšējās informācijas ļaunprātīgu izmantošanu, Luminor konsultantiem un stratēģiem tiek piemēroti iekšējie noteikumi par skaidru ētisku rīcību, iekšējās informācijas pārvaldību, rīcību ar nepublicētu izpētes materiālu, saziņu ar citām vienībām un darbībām ar personisko kontu. Iekšējie noteikumi ir izstrādāti saskaņā ar piemērojamiem tiesību aktiem un attiecīgajiem nozares standartiem. Iekšējo noteikumu priekšmets, piemēram, ir nodrošināt, lai i) neviens konsultants vai stratēģis neizmantotu ļaunprātīgi konfidenciālu informāciju un neaicinātu citus to darīt, ii) pastāvētu fiziska nošķirtība starp šīs publikācijas sagatavošanā iesaistītajiem konsultantiem un stratēģiem un citām attiecīgajām personām, kuru pienākumi vai komerciālās intereses var būt konfliktā ar to personu interesēm, kurām tiek izplatīta izpēte par ieguldījumiem, iii) šīs publikācijas izstrādē iesaistītie konsultanti un stratēģi rīkotos labticīgi u.c.

Luminor politika paredz, ka nepastāv saikne starp ieņēmumiem no kapitāla tirgu darbības un individuāla konsultanta vai stratēģa atlīdzību. Luminor nesola emitentiem labvēlīgu izpētes materiālu. Šīs publikācijas pieejamība nav saistīta ar izpildīto darījumu skaitu vai to apmēru.

Šis materiāls ir sagatavots, ievērojot Luminor Interešu konflikta politiku, kura ir apskatāma šeit

Informācija par Luminor konsultantu un stratēģu personīgi turētajām akcijām tiks izpausta Luminor tīmekļa vietnē, ja tas kļūst aktuāli.

Izplatīšana

Šī publikācija nav uzskatāma par pakalpojumu piedāvājumu nevienā jurisdikcijā, kur Luminor nav nepieciešamās licences. Šajā publikācijā minēto vērtspapīru tirdzniecība var nebūt atļauta atsevišķās jurisdikcijās. Šī publikācija pamatā ir publiska, bet ir paredzēta izplatīšanai vienīgi Igaunijā, Latvijā un Lietuvā.

Šo publikāciju drīkst izplatīt Luminor Igaunijā, Latvijā un Lietuvā.

Šo publikāciju nav atļauts mehāniski pavairot, kopēt vai citādi atveidot ne pilnībā, ne daļēji, ievērojot spēkā esošos autortiesību normatīvos aktus.