Apsveicam ar lēmumu uzsākt dzīvi (jaunā) mājā! Pirms ķeries pie mājas pirkšanas vai būvēšanas, jāpieņem vēl daži svarīgi lēmumi.

Vispirms jāizprot vēlmes saistībā ar ēkas atrašanās vietu, veidu, platību un citām vēlamajām detaļām (tas noteikti atvieglos jau uzcelto ēku meklēšanu, kā arī radīs daudz skaidrāku vīziju par to, kādu ēku būvēt). Bet tagad jānoskaidro, kurš variants tev būs izdevīgākais – iegādāties jau uzceltu māju vai būvēt to paša spēkiem? Iespējas ir dažādas!

Iegādāties jau uzceltu māju?

Pirkt apdzīvošanai jau gatavu māju, kas uzcelta no jauna vai pārpirkta no iepriekšējiem iemītniekiem, būs visātrākais un vienkāršākais risinājums, taču pavisam noteikti ne finansiāli izdevīgākais.

Gatavas mājas iegādes plusi: Gatavas mājas iegādes mīnusi:
+ Var pārvākties uz dzīvi nekavējoties. - Noteikti daudz dārgāk, nekā būvēt pašam.
+ Nav ilgstoši jāgaida, kamēr māja tiks uzcelta. - Nav praktiski nekādu iespēju pielāgot ēku individuālām vajadzībām un tikt pie kārotās sapņu mājas!
+ Iespējams, jau gatava iekšējā apdare, remonts, mēbeles.  

Būvēt māju paša spēkiem?

Ja izlem būvēt māju no jauna, tas noteikti būs finansiāli izdevīgāks risinājums, taču jārēķinās ar to, ka process būs laikietilpīgāks, kā arī prasīs daudz vairāk tava laika un uzmanības. Turklāt, ko šajā gadījumā izvēlēties – visu darīt pašam vai uzticēt darbus profesionāļiem?

Uzticoties celtniecības uzņēmumam: Darot visu paša spēkiem:
+ Visi projektēšanas un celtniecības jautājumi tiks profesionāli nokārtoti tavā vietā. + Finansiāli daudz izdevīgāk, nekā tad, ja sadarbojies ar būvuzņēmumu.
+ Mierīgāks prāts, jo nebūs jāuztraucas, vai nav kas aizmirsts. - Process būs laikietilpīgāks, jo viss būs jāplāno pašam (celtniecības darbi, komunikāciju ierīkošana utt.), turklāt procesā būs jāiesaistās visu laiku.
+ Uzņēmums dos garantiju konstrukcijai un visām celtniecības detaļām. - Nebūs garantijas par ēkas izbūvi.
- Dārgāk, nekā tad, ja izvēlies darīt visu pats.  

Koka karkasa vai mūra māja?

Ja izdarīts lēmums pašam būvēt savu sapņu māju, pastāv divas izvēles iespējas – būvēt koka karkasa māju vai mūra ēku.

Noteikti ņem vērā: koka mājas celtniecību uztici pieredzējušiem profesionāļiem, kas varēs dot garantiju. Piemēram, koka paneļu māja nepiedod kļūdas – nepareizi izvēlēti izolācijas materiāli vai citas neprecizitātes ar laiku var radīt lielas (un dārgas) problēmas.

Koka mājas priekšrocības: Mūra mājas priekšrocības:
+ Zemākas izmaksas gan būvēšanas procesā, gan arī iekšējās apdares jomā. + Izturīgāka un ilgmūžīgāka. Ēka gadu gaitā nezaudēs ekspluatācijas un vizuālās īpašības.
+ Ātrs un vienkāršs būvniecības process, turklāt koka māju var būvēt jebkurā gadalaikā. + Īpaši augsta noturība pret uguns nelaimi, turklāt mūra māja nav galamērķis kaitēkļiem.
+ Energoefektīva. Ziemā telpā ilgāk saglabājas siltums, bet vasarā – patīkams vēsums. + Izdevīgi apdrošināšanas nosacījumi, jo ar mūra ēkas ekspluatāciju saistītie riski ir zemāki.
+ Plānākas sienas ļauj veidot plašākas telpas arī tad, ja tiek celta salīdzinoši kompakta ēka. + Plašākas dizaina iespējas un formu daudzveidība, salīdzinot ar koka celtnēm.

Protams, nav viena ideālā risinājuma, kas derēs visiem. Vēlmes, prasības un situācijas allaž ir dažādas, tāpēc katram no variantiem ir savas priekšrocības.
 
Lai izlemtu, kurš variants – pirkt gatavu māju, būvēt paneļu māju vai darīt visu pašam – būs izdevīgākais tieši tev, vienmēr ieteicams pieteikties nekustamā īpašuma speciālista vai būveksperta konsultācijai.
 
Ieskaties arī citos mūsu ekspertu ieteikumos, ko ņemt vērā nekustamā īpašuma iegādes vai būvniecības procesā. Uzzini vairāk šeit.

Hipotekārais kredīts